بلاگ

تجهیزات عمومی دندانپزشکی | معرفی انواع تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات عمومی دندانپزشکی

در دندانپزشکی برخی از تجهیزات هستند که همه شاخه‌های دندانپزشکی به آن‌ها نیازمند هستند و فاقد تقسیم‌بندی خاص هستند که به اصطلاح این گونه تجهیزات، کاربرد عمومی دارند. برای آشنایی بیشتر با تجهیزات عمومی، ادامه مطلب را از دست ندهید.

تجهیزات عمومی دندانپزشکی شامل چه مواردی هستند؟

تجهیزات عمومی شامل موارد زیر است که در اینجا به توضیح مختصر هریک می‌پردازیم.

  • لایت‌کیور: از لایت‌کیور برای پلیمریزاسیون کامپوزیت‌هایی از جنس رزین یا به بیان ساده‌تر، برای سفت کردن کامپوزیت‌ها، استفاده می‌شود. در دنیای امروزه دندانپزشکی، لایت‌کیور به بخش جدایی‌ناپذیر از تمام تخصص‌ها و عمل‌های دندانپزشکی تبدیل شده است. برای آشنایی بیشتر بر روی لایت‌کیور کلیک کنید.

 

  • آمالگاماتور: تجهیزی است که برای ترکیب مواد ترمیمی مانند کپسول‌های آمالگام و گلس‌آینومر کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر بر روی آمالگاماتور کلیک کنید.

به طور کلی از دو نوع ماده برای پر کردن یا ترمیم دندان‌ها استفاده می‌‌شود که یکی ماده‌ی آمالگام (ترکیب جیوه با فلزاتی چون قلع، نقره و … ) که به اصطلاح عامیانه همان ماده پر کردن سیاه است و دیگری کامپوزیت که همان ماده سفید رنگ ترمیمی است که برای استفاده از هر کدام از این مواد به تجهیزاتی چون آمالگاماتور و لایت‌کیور مورد نیاز است.

 

  • مانیتور و دوربین داخل دهانی دندانپزشکی: دوربین داخل دهانی تجهیزی است که دندانپزشکان با استفاده از آن می‌توانند داخل دهان بیمار را واضح‌تر بر روی مانیتور مشاهده کنند. برای آشنایی بیشتر بر روی مانیتور و دوربین داخل دهانی دندانپزشکی کلیک کنید.

 

  • بلیچینگ: دستگاهی است که برای سفید کردن دندان از آن‌ استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر بر روی بلیچینگ کلیک کنید.

 

  • جرم‌گیر: یا کویترون، دستگاهی است که با استفاده از  امواج اولتراسوند جرم‌ و پلاک روی دندان را از بین می‌برند. برای آشنایی بیشتر بر روی جرم‌گیر کلیک کنید.

 

  • روتور و سرویتور: در واقع همان میزهای کشو دار مخصوص دندانپزشکی هستند که دندانپزشک در طول درمان می‌تواند تمامی ابزارها و مواد مورد نیاز را بر روی آن‌ها قرار دهد. برای آشنایی بیشتر بر روی روتور و سرویتور کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *