بلاگ

تجهیزات مورد نیاز در مطب و کلینیک دندانپزشکی

یک کلینیک دندانپزشکی به وسایل و تجهیزات بسیار زیادی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مراجعین خود نیازمند است. ما در این مقاله در مورد تجهیزات مورد نیاز در مطب و کلینیک دندانپزشکی توضیح می‌دهیم.

تجهیزات مورد نیاز در مطب و کلینیک دندانپزشکی

تجهیزات مورد نیاز در مطب و کلینیک دندانپزشکی ممکن است بسته به اندازه و نوع مطب، تخصص دندانپزشک، و نیازهای خاص دندانپزشکی متفاوت باشد؛ اما در کل تجهیزات زیر معمولاً در مطب دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صندلی یا یونیت کلینیک دندانپزشکی

صندلی‌ها و یونیت های دندانپزشکی با قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه برای راحتی بیماران و دسترسی آسان به دهان بیمار استفاده می‌شوند. صندلی دندانپزشکی یکی از تجهیزات اساسی در هر مطب دندانپزشکی است و برای ارائه خدمات به بیماران به کار می‌رود. این صندلی‌ها باید راحتی برای بیماران فراهم کنند و دارای ویژگی‌هایی باشند که به دندانپزشکان امکان انجام بهترین مراحل درمان را فراهم کند.

این یونیت امکان تنظیم ارتفاع صندلی را به گونه‌ای می‌دهد که دندانپزشک بتواند به راحتی به دهان بیمار تسلط و از دید خوبی به دندان‌ها دسترسی داشته باشد. آپشن های یونیت دندانپزشکی هم چون چراغ، پدال، تابلت، تابوره و… مواردی است که در برندهای مختلف سبب اختلاف قیمت و کیفیت می شود که در پروسه های درمانی و تخصص دندانپزشک بسیار حائز اهمیت می باشند.

تجهیزات استریلیزاسیون و بهداشت دندانپزشکی

بخش CSR، از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های مطب و کلینیک دندانپزشکی می باشد که اتوکلاو کلاس B، اصلی ترین تجهیز CSR می باشد. اتوکلاو یک دستگاه استریلیزاسیون حرارتی است که برای کشتن میکروارگانیسم‌ها، باکتری‌ها و انواع مختلفی از ویروس‌ها به کمک بخار آب و خلا استفاده می‌شود که یک تجهیز بسیار مهم و حیاتی می باشد. این دستگاه در محیط‌های پزشکی، از جمله مطب دندانپزشکی، برای استریلیزه کردن و ایمن کردن ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی استفاده می‌شود. امروزه در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی از اتوکلاوه کلاس B استفاده می شود که علاوه بر بخار آب، با داشتن پمپ وکیوم جهت ایجاد خلا (فشار منفی) عمل استریل قابل اطمینان تری را انجام می دهند.

از دیگر تجهیزات استریل مطب و کلینیک دندانپزشکی می توان به دستگاه پک جهت بسته بندی ابزارهای استریل و اولتراسونیک کلینیر جهت زدودن جرمها و رسوبات ابزارها اشاره کرد.

دستگاه ایکس ری در کلینیک دندانپزشکی

دستگاه ایکس ری (رادیوگرافی) در دندانپزشکی به عنوان مولد اشعه ایکس، برای گرفتن تصاویر ساختارهای دهان و فک‌ها بسیار حائز اهمیت می باشد. این تصاویر به دندانپزشک کمک می‌کنند تا به بررسی دقیق‌تری از وضعیت دندان‌ها، فک‌ها و بافت‌های اطراف دهان بپردازند. دستگاه‌های ایکس ری می‌توانند تصاویر دیجیتال یا فیلمی تولید کنند. دستگاه‌های دیجیتال بیشترین پیشرفت را داشته و این امکان را فراهم می‌کنند که تصاویر به سرعت در دسترس باشند و به راحتی ذخیره شوند. رزولوشن تصویر تاثیر مستقیم بر کیفیت تصاویر دارد. رزولوشن بالاتر به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که جزئیات کوچک‌تر را مشاهده کند.

از دیگر موارد مهم برای تصویربرداری دندانپزشکی می توان به سنسور RVG یا اسکنر فسفرپلیت اشاره کرد که برای ظهور تصاویر جایگزین فیلم های رادیوگرافی (روش سنتی) شده اند.

 

کمپرسور دندانپزشکی

همان طور که می دانید، یونیت دندانپزشکی با آب و هوا و برق کار می کند که جهت تامین هوای یونیت، استفاده از کمپرسور الزامی می باشد. نکته ای که باید در کمپرسورهای دندانپزشکی در نظر گرفت این است که بدون روغن (Oil Free) باشند تا هوای مطبوعی در اختیار قرار دهند.

تجهیزات ترمیمی دندانپزشکی

بسته به ماده مورد نظر جهت ترمیم دندان تجهیزات مختلفی در این دسته بندی قرار میگیرد که می توان به دستگاه لایت کیور جهت کیور کردن کامپوزیت و ونیر و دستگاه آمالگاماتور جهت مخلوط کردن مواد آمالگام بصورت پودری یا کپسولی اشاره کرد.

تجهیزات اندو دندانپزشکی

جهت سهولت در انجام پروسه های جراحی و اندو، تجهیزاتی هم چون موتور روتاری، اپکس لوکیتور و … در بازار با برندها و قابلیت های مختلف عرضه می شود که دقت درمان را بالاتر برده و سبب آسودگی بیمار و دندانپزشک می شوند که جایگزین روشهای سنتی دردناک و طولانی مدت شده اند.

هندپیس دندانپزشکی

بسته به قدرت و سرعت چرخش، اینسترومنتها یا هندپیسهایی هم چون توربین، آنگل، ایرموتور بسیار پرکاربرد می باشند که پروسه  های مختلف درمانی توسط آن ها انجام می شود که هر کدام دارای انواع مختلفی می باشد.

 

سخن پایانی

بسته به تخصص دندانپزشک و خدمات ارائه شده، شاید تجهیزات دیگری نیز ممکن است مورد نیاز باشند. برای اطمینان از تجهیزات مورد نیاز در مطب و کلینیک دندان‌پزشکی مشاوره با متخصصین مرتبط پیشنهاد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *